DRUKARNIA, LITOGRAFIA, INTROLIGATORNIA
Skład materjałów piśmiennych i rysunkowych
"St. Święcki" w Dąbrowie

Drukarnia i introligatornia "St. Świecki" działała w Dąbrowie od końca XIX wieku pod adresem Sobieskiego 19. Właścicielem był przedsiębiorca Stanisław Święcki, który posiadał również drugą drukarnię w Kielcach.

Z dąbrowskiej drukarni Święckiego wychodziły książki o przeróżnej tematyce - poezja, proza, książki o tematyce religijnej, książki o geologii górniczej, a nawet książki o tematyce filatelistycznej. Przez długi okres działalności drukowane w niej były afisze, rozporządzenia urzędowe i czasopisma.

Poboczną działalnością firmy "St. Święcki" była działalność księgarska. Był również wydawcą kilku pocztówek z przełomu wieków o tematyce Huta Bankowa. Było to w czasie kiedy Święcki był kolporterem Huty.

Drukarnia i introligatornia "St. Świecki" w Dąbrowie Górniczej 4 marca 1947 przechodzi na własność państwa decyzją Ministra Informacji i Propagandy.

Chronologicznie ciekawe fakty na temat Drukarni "St. Świecki w Dąbrowie:

  • W 1896 roku Drukarnia "St. Świecki" drukowała afisze teatralne informujące o występie artystów Teatru Łódzkiego w Teatrze Miejscowym (prawdopodobnie chodzi o Resursę). Afisze dotyczyły różnego repertuaru i wygląda na to, że odbywały się cyklicznie przez kilka miesięcy. Goszczący w Dąbrowie Teatr działał pod dyrekcją Czesława Janowskiego, który stał się później legendą sosnowieckiego teatru.
    Drukarnia Świeckiego drukowała bilety na spektakle i również zajmowała się ich sprzedażą.
    Afisze sygnowane były "Druk. St. Świecki, Dąbrowa Górnicza" - warte podkreślenia jest użycie nazwy Dąbrowa Górnicza ponad 20 lat przed formalną zmianą nazwy miasta.

  • W 1904 roku w Drukarni "St. Święcki" zaczyna być drukowany "Przegląd Górniczo-Hutniczy" czasopismo (dwumiesięcznik) poświęcone sprawom przemysłu górniczego i hutniczego.

  • W 1914 roku w Drukarni "St. Święcki"  wydrukowany zostaje "Regulamin dla członków straży obywatelskich w zagłębiu Dąbrowskiem"

  • W 1915 roku Świecki wydaje jedną z książek Księdza Augustynika

  • W okresie I Wojny Światowej 1914-1918 w Drukarni "St. Święcki" drukowane są obwieszczenia władz austriackich. Dziennik Urzędowy Obwodu Dąbrowskiego drukowany jest w drukarni Lewickiego i Mirka na Klubowej 4, natomiast Święcki drukuje w Kielcach Dziennik Urzędowy Obwodu Kieleckiego.

  • W 1919 roku w Drukarni "St. Święcki" drukowana jest gazeta „Komunista” – organ prasowy KPRP (Komunistyczna Partia Robotniczej Polski) i Rady Delegatów Robotniczych Zagłębia Dąbrowskiego. Opracowania wspominają udział w przedsięwzięciu Leona Nowaka, zięcia Stanisława Święckiego, który już wtedy zarządzał drukarnią w Dąbrowie, a w okresie międzywojennym był jej właścicielem.

  • W dwudziestoleciu międzywojennym firmę prowadził Leon Nowak, zięć Stanisława Święckiego.

  • W 1947 roku Drukarnia i Introligatornia "St. Święcki" w Dąbrowie zostaje upaństwowiona.