1916 r. Mapa, Teatr Wojny - Wschód (Galicja - Lublin - Warszawa); wydawca A. Brandstatter, Bielitz
Pocztówka wydana około 1916 roku w Bielsku przez Adolfa Brandstattera przedstawiająca mapę obszaru działań wojennych na froncie wschodnim. Jest to mało precyzyjnie określony obszar jako Galicja - Lublin - Warszawa. Granice mocarstw są wprawdzie przedwojenne, ale świetnie pokazuje to położenie Dąbrowy i Zagłębia na obrzeżach zaboru rosyjskiego przed wybuchem I Wojny Światowej oraz obrazuje geopolityczną sytuację Zagłębia po wkroczeniu wojsk pruskich i austriackich.
(KLIKNIJ ZOBACZ WIĘCEJ)
Interesujący nas obszar Zagłębia na prezentowanej pocztówce w powiększeniu wygląda taki:
Można było przypuszczać, że uprzemysłowione Zagłębie będzie łakomym kąskiem dla Prus i Austrii. Pierwsi wkroczyli Prusacy, następnie wycofali się z części Zagłębia ustępując miejsca Austriakom, według ustalonej linii podziału. Sosnowiec i Będzin znalazły się w niemieckiej strefie okupacyjnej, natomiast Dąbrowa w austriackiej.
Nie wszyscy wiedzą, że Dąbrowa również była podzielona. Linię graniczną między okupowanymi strefami stanowiły tory Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej. Korzeniec i Zielona znalazły się w pruskiej strefie, natomiast Centrum, Ksawera i Warpie w austriackiej.
Na uwagę zasługuje rewers prezentowanej pocztówki, który ma charakter propagandowy i w bardzo wymowny sposób przedstawia żołnierzy sojuszniczych armii.