1914 r. Durch Sprengung unbrauchbar gemachte Fördermaschinen in Dąbrowa / Wysadzona, nieużyteczna maszyna wyciągowa w Dąbrowie (Kopalnia Paryż)
Pocztówka z początku I Wojny Światowej przedstawiająca zniszczenia wojenne w Dąbrowie. Zdjęcie zrobione jest po przejęciu Obwodu Dąbrowskiego przez Austriaków i pokazuje części wysadzonej w powietrze maszyny wyciągowej na Kopalni Paryż.
Wycofując się z Zagłębia Rosjanie pozostawili wszystkie kopalnie w dobrym stanie, niczego nie wywożąc i nie niszcząc, za wyjątkiem infrastruktury kolejowej, której niszczenie miało znaczenie taktyczne, gdyż tereny Zagłębia stały się zapleczem działań wojennych. Prezentowana pocztówka pokazuje, że jednak nie obeszło się bez strat w przemyśle dąbrowskim. Zniszczeń dokonali Prusacy na początku listopada 1914 roku, wycofując się z Zagłębia w obawie przed ofensywą Rosyjską. W większości zagłębiowskich kopalń zniszczone zostały kluczowe dla wydobycia urządzenia. Obawa przed Rosjanami nie była jedynym powodem takich działań. Dokonując zniszczeń Niemcy chroniły interesy swoich śląskich kopalń. Od samego początku wojny Zagłębie było punktem niezgody między sojusznikami i istniało ryzyko zaspokojenia roszczeń przez Austro-Węgry. Tak też się stało i w krótce po wycofaniu się Niemców nastąpiło przegrupowanie wojsk austriackich i zajęcie przez nich części Zagłębia z kopalniami Flora, Reden, Paryż, Mortimer, Klimontów, Hr. Renard i Niwka (kopalnia Kazimierz była już wcześniej w rękach austriackich).
Pocztówka jest jedną z serii pocztówek wydanych na potrzeby propagandowe Armii Austro-Węgierskiej, która w dokumentacyjny sposób ukazywała postępy w działaniach na froncie wschodnim.