1929 r. Kopalnia Paryż - Widok ogólny oddziału Koszelew Świętej Barbary; wydawca bracia Altman, Sosnowiec
Pocztówka wydana przez braci Altman w 1929 roku w cyklu poświęconym Kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej. Zdjęcie przedstawia ogólny widok Kopalni Koszelew od strony odkrywki. Nazewnictwo przyjęte w opisie pocztówki wynika z tego, że oprócz widocznego na zdjęciu szybu Koszelew, który był szybem wydobywczym, obok funkcjonował szyb Świętej Barbary, który był szybem wentylacyjnym. Dlatego też główny oddział kopalni to to Paryż-Charper, a kopalnia na Koszelewie to oddział Koszelew-Św. Barbary.
Kopalnia Koszelew stopniowo znika z krajobrazu, ale do dzisiaj pozostało parę charakterystycznych elementów widocznych na prezentowanej pocztówce ...
(KLIKNIJ ZOBACZ WIĘCEJ)
Są to obiekty na górze wzniesienia. Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym elementem pozostałym po Kopalni Koszelew jest zrujnowana wieża transformatorowa stojąca samotnie przy trasie Dąbrowa - Będzin, pomiędzy przystankiem autobusowym a stacją paliw.
Ilustracja nr 1. Wieża transformatorowa Kopalni Koszelew
Ocalał również widoczny na pocztówce budynek hali maszyn szybu Koszelew. Obecnie wyremontowany i częściowo zagospodarowany znajduje się pomiędzy placem bazy samochodowej, a zabudowaniami parafii św. Barbary.
Ilustracja nr 2. Hala maszyn Kopalni Koszelew
Budynek po lewej stronie pocztówki to ówczesna szkoła, został rozbudowany i funkcjonuje do dzisiaj.
Ilustracja nr 3. Budynek dawnej szkoły na Koszelewie.
Na uwagę zasługuje budynek na wzniesieniu po prawej stronie. Jest to pierwsze zabudowanie zachodniej części osiedla robotniczego na Koszelewie, które składało się z 6 takich budynków o architekturze identycznej jak istniejąca do dzisiaj wschodnia część tego osiedla.