1843 r. Dąbrowa - Naczelnik Górniczy, Okręg Zachodni (list)

1843 r. Dąbrowa - Naczelnik Górniczy, Okręg Zachodni; list

List na papierze firmowym wysłany z Dąbrowy w marcu 1843 roku. Nadawcą jest Naczelnik Górniczy w Okręg Zachodni Delegowany.

W 1833 roku przemysł w Królestwie Polskim zostaje podzielony na trzy okręgi - wschodni, zachodni i północny. Jednocześnie zarząd nad górnictwem i hutnictwem zostaje przekazany Bankowi Polskiemu. W Dąbrowie ma siedzibę Zarząd Okręgu Zachodniego, który podzielony jest na Oddziały: Dąbrowski, Niwecki, Sławkowski, Pradelski i Pankowski.
Od stycznia 1843 roku z powrotem przemysł trafia pod nadzór rządowy, natomiast Okręg Zachodni podzielony zostaje na Oddziały: Kopalń (Górniczy), Hut (Hutniczy) i Budowli. Na czele każdego Oddziału staje Naczelnik. Zarząd Zachodniego Okręgu pozostaje w Dąbrowie z siedzibą w Sztygarce. Właśnie z początku tego okresu pochodzi prezentowany list.

Ciekawostką jest sposób korespondencji. Znaczki pojawiły się dopiero 15 lat później. Sam list składa się z dwóch kart - zewnętrznej i wewnętrznej. Na wewnętrznej prowadzona jest korespondencja, natomiast zewnętrzna karta po specjalnym złożeniu listu pełni rolę koperty. Na zamknięciu koperty widnieje jeszcze pieczęć Banku Polskiego.

(KLIKNIJ ZOBACZ WIĘCEJ)

Na rewersie pieczątka Banku Polskiego:

Sam list wygląda następująco: